MALTEPE GELİŞİM PROJELERİ

“MALTEPE’DE YENİ BİR HAYATA ADIM AT”
Belki öğrencisin, emekli yada işçisin.
Ev hanımı, memur, esnafsın, belki de işsiz.
Engelli, kadın, genç yada yaşlısın…
Unutma!
Maltepe’yi Maltepe yapan sensin… “Maltepe seninle değişecek”.

Senin Maltepe’n Türkiye’ye örnek, Avrupa standartlarında bir kent olacak.

Bütün projelerimiz bu vizyona uygun olarak hazırlandı.
Kentin fiziki koşulları; ulaşımdan sokaklarına kadar Avrupa standartlarında olacak.
Maltepe’de yaşayan tüm vatandaşlarımızın sosyal yaşam koşulları da; sağlıktan spora, sanattan eğitime her yönüyle örnek olacak.
Projelerimizi bu iki temel üzerine kurduk.
Yaşanılır bir Maltepe için, 
Huzurlu, mutlu Maltepeliler için, 
Avrupa vizyonuyla gelişim
Ali Kılıçla geliyor.
 

MALTEPE AVRUPA VİZYONU KAZANIYOR!

 pankart_12x4

MALTEPE VİZYON İSTANBUL!

İSTANBUL’DA FUARCILIK, KONGRE ve KÜLTÜR-SANAT TURİZMİNİN YENİ ADRESİ; MALTEPE
Her şeyden önce İstanbul, dört saatlik uçuş ile 50 ülke ve 1.5 milyar insana, 23 trilyon dolarlık bir pazara kolayca ulaşılabilecek bir imkan sunuyor.

Maltepe’de işsizliği azaltıyoruz.

10 bin kişilik nitelikli istihdamıyla Parlayan bir Anadolu yıldızı Maltepe; İşsizlik azalıyor, esnaf kalkınıyor ve Maltepeliler refaha kavuşuyor. Maltepe  bu proje ile Avrupa Vizyonuyla Dünya Kenti oluyor.

Maltepe esnafını kalkındırıyoruz.

Bu amaçla Kültür-Sanat ve fuar alanı teleferik ile sahile Entegre  hale getirilecek böylelikle trafik sorunuda çözülmüş olacak. Fuar katılımcıları ve halk kolayıkla Maltepe esnafından alış-veriş yapabilecek.

Maltepe Vizyonu olan bir Kent oluyor.

Maltepe kısa sürede hakettiği değere kavuşuyor. Kültür-sanat, ekonomi ve finas çevrelerinin göz bebeği olacak.

Avrupa standartlarında bir yaşam geliyor.

Spordan sanata, kültürden ticarete daha yaşanılır bir Maltepe gelişiyor. Tüm Maltepelilerin yaşamlarına artı değer katacak ve sosyal hayatları güzelleşecek.

Maltepe’de  kültür sanat ve ticaretin yeni bir merkezi doğacak.

Peki MFM İstanbulda neler var?

Maltepe Fuar Merkezi İstanbul

Türkiye’de bir ilk daha…

Uluslararsı Kültür Sanat Fuarları Maltepe Fuar Merkezi’nde

 • Geleneksel Sanatlar Fuar Alanı
 • Çağdaş Gösteri Sanatları  Fuar Alanı
 • Heykelcilik Fuar Alanı
 • Anfi Tiyatro
 • Açık Hava Sergi Alanları
 • Dünya Masalları Fuar Alanı
 • Tiyatro Salonu
 • Sinema Salonları
 • Sergi Salonu
 • Sanat atölyeleri
 • Açık hava toplantı alanı
 • Eğlence alanları
 • Yürüyüş ve spor alanları
 • Bisiklet yolları
 • Açık, kapalı otopark alanları

VE

 • Fuar Ana Holler
 • Fuar Ana Fuaye

Uluslararası fuar ve kongre merkezi yanında, tiyatro ve sinema salonları, sergi alanları ve açık hava toplantı ve eğlence alanları, yürüyüş spor ve bisiklet yolları, açık, kapalı otopark ve sanat atölyeleriyle dev bir ticaret, sanat ve kültür merkezi olacak. Hayata  geçireceğimiz bu proje ile Maltepe İstanbul’un yeni turizm merkezi olma özelliği kazanacak. Bu bölgede oluşturacağımız seyir kuleleri sayesinde, Marmara Denizi ve Adalar’ın eşsiz manzarası gözler önüne çıkacak.

 

projeler-04

 

Maltepe Meydanı, yapılacak düzenlemelerle İstanbul’un en güzel, en canlı, en renkli meydanlarından biri olacak. Maltepe hakettiği meydana kavuşacak. Yayalaştırma projesiyle meydan trafiğe kapanacak. Maltepeliler başka hiçbir yere gitmeye gerek duymadan ailece keyifle vakit geçirip, alışveriş yapabilecek; spor ve kültür sanat etkinliklerine katılabilecek. Maltepe’de hayatın nabzı Meydan’da atacak.

 

 

projeler-16

Trafik, Maltepe’nin en önemli sorunlarından biri. Ama çözümü var. Tünel Projesi’yle Maltepe’de trafik rahatlayacak. Öncülüğümüzde kurulacak hafif raylı sistemle Maltepeli bir yerden bir yere ulaşmaya çalışırken değerli vaktini yolda harcamayacak. Maltepe’de çileye dönüşen otopark sorunu modern ve ucuz otopark alanları ile rahatlayacak. Ayrıca, uygun olan otoparklar haftanın belirli günlerinde kapalı pazar yeri olarak kullanılacak. Maltepe’de sokaklar araçların değil yayaların olacak.

 

 

projeler-01

Maltepe’de yaşayan yoksul ve ihtiyaç sahibi kadınlara verilecek Altın Destek Kart’a her ay 600 TL’lik destek verilecek. Altın Destek Kartlı kadınlar, gıda ve temizlik ihtiyaçlarını Maltepe sınırları içerisindeki esnaflardan rahatça alabilecek. Altın Destek Kart’la ihtiyaç sahipleri, hak ettikleri yardımı insan onuruna yakışır biçimde alacak. Altın Destek Kart, yoksulun yüzünü güldürürken Maltepe esnafının da daha çok kazanmasını sağlayacak.

 

 

projeler-02

“Kentsel Gelişim” projelerimizde halkın onay vermediği hiç bir projeye imza atılmayacak. Plancılık ilkelerine, hukuka, kentsel değerlere bağlı insan odaklı ve halktan yana olan bir kentsel gelişim modeli uygulanacak. Muhtarlardan, derneklerden, mahalle temsilcilerinden, meslek odalarının temsilcilerinden, akademisyenlerden, belediye yetkililerinden oluşan çözüm heyeti süreçte aktif rol oynayacak. Mahallelerimiz ve mahalle kültürümüz korunacak. Maltepe’de kentsel gelişim, kentsel kazanım olacak. Türkiye’de Kentsel Gelişimi bilimsel bir yöntem ve uzman bir kadro ile çalışırken; halkımızın olası bir depremde hiç zarar görmemesini sağlamak amacıyla “Kentsel Gelişim” projemizin kapsamını genişletiyoruz.  Bu kapsamda; deprem hasarlarını önleyici, yapı kontrollerinin yapıldığı ve risk yapı süreçlerini takip eden mekanizmaları aktif ve kontrol edilebilir şekilde kullanılacak.

 

 

projeler-06

Maltepe’de yaşamak, engelli vatandaşlarımız için de ayrıcalıklı olacak. Maltepe’de tüm sokak, cadde ve spor alanları, engellilerimizin günlük yaşamlarını kolaylaştıracak şekilde; uluslararası standartlarda yeniden düzenlenecek. Asansörlü engelli minibüsleri 18 mahallede ring halinde çalışacak. “Engelli Koordinasyon Merkezi”nde, engellilerimiz dertlerine çözümler bulacak. Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde tedavi ve bakım hizmetleri karşılanacak. Engelli çocuklar için “Gündüz Bakım Evleri” açılacak. Maltepe Bahadır Erdoğdu Engelliler Rahabilitasyon Merkezi uzmanları ve faaliyetleri ile Türkiye’nin örnek merkezi olmaya devam edecek. Gıda, giysi, yakacak ve teknik malzeme yardımları engelli vatandaşlara ulaştırılacak. “Üreten Engelli Atölyesi” ile engelli vatandaşlarımız, yeteneklerini üretime dönüştürebilecek, ekonomiye katılacak. 

 

 

projeler-05

Kadınlara yönelik istihdam uygulamaları ile kadınların iş hayatına katılımı kolaylaşacak, kadın girişimciler desteklenecek. Evlerinde ya da atölyelerde ürettiklerini kendileri için kurulacak pazarlarda satabilecek, ev ekonomisine katkıda bulunacak. Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezleri’nde uzman kadrolarımız ücretsiz danışmanlık hizmetleri sunacak. Ayrıca, Kadın Konuk Evleri ile kadınları asla yalnız ve çaresiz bırakmayacağız. Gezici sağlık ekibi ile mahallelerde sağlık taramaları yapılacak. Ücretsiz gezi programları ile kadınların sosyal yaşama katılma imkanları arttırılacak.

 

 

projeler-07

Çocukların fiziksel ve bilişsel gelişimlerinin desteklenmesi için her mahalleye 2 tane “Kreş ve Oyun Odası” açılacak. Özellikle çalışan annelerin hayatını kolaylaştıracak, gözlerini arkada bırakmayacak olan Kreş ve Oyun Odası’nda çocuklar eğlenerek, öğrenerek büyüyecek. Çocuklar beslenme uzmanlarının gözetiminde sağlıklı ve dengeli beslenecek. Kar amacı gütmeyen Kreş ve Oyun Odası düşük ücretli ve ihtiyaç sahibi aileler için ücretsiz olacak. Okullarda “mobil ağız ve diş sağlığı” taraması ile çocuklarımızın sağlığı güvence altında olacak. Her mahalleye, çocukların güvenle oynayabilecekleri ergonomik ve çevre dostu çocuk oyun grupları kurulacak. Maltepe Gülen Çocuk Sanat Etkinlikleri ile çocuklar sanatla buluşacak. Tatil dönemlerinde ise çocuklarımız için özel etkinlikler düzenleyeceğiz. Maltepe, özgüveni yüksek, sağlıklı ve mutlu çocukların yetiştiği bir ilçe olacak.

 

 

projeler-08

Maltepeli gençler gelecek kaygısı yaşamadan hayata umutla bakacak. Çünkü pek çok alanda kendilerini geliştirme imkanı bulacak, donanımlarıyla yaşıtlarının önüne geçecek. Meslek edindirme kurslarından yetenek yönlendirme ve kariyer danışma merkezlerine; karşılıksız eğitim desteğinden öğrenci etüt ve konukevlerine; hobi, sanat, spor kurslarından istihdam olanaklarına kadar gençlerin hayatına artı değer katacak her tür hizmet Maltepe’de olacak. Ayrıca, açık spor alanları, sanat merkezleri, sinema, tiyatro ve sosyal alanlarla gençler gençliklerini doyasıya yaşayacak. 

 

 

projeler-09

Başımızın tacı yaşlılarımız, ne zaman dara düşse yanında belediyesini bulacak.  Gerektiğinde maddi yardım, gerektiğinde manevi destek alacak. Alzheimer Gündüz Bakımevi, alzheimer hastalarının pek çok derdine derman olacak. Yemek, temizlik, kişisel bakım gibi temel ihtiyaçlarını yerine getirmekte sıkıntı çeken ihtiyaç sahibi yaşlılarımız evde bakım hizmetinden yararlanacak, ekmekleri her gün belediyemiz tarafından verilecek. Altın İlçe Kart uygulaması devam edecek.

 

 

projeler-10

Maltepe’de herkes bizim için çok değerli. Sağlık hizmetlerinden herkesin yararlanabilmesi için olanaklarımızın kapsamını genişleteceğiz. Belediyemizin mevcut sağlık hizmetlerine katkılar koyarak vatandaşımızın sağlıklı günlerini çoğaltacağız. Mevcut hizmetlerimiz arasında devam eden; Altın İlçe Kart, Tele Destek Hizmeti,  Aile Sağlığı Merkezleri gibi Türkiye’ye örnek olan sağlık hizmetlerimizi daha da geliştirerek sürdüreceğiz. 

 

 

projeler-03

“Kent Ormanı Projesi”yle Maltepe İstanbul’un cazibe merkezi oluyor.  Yeşil alanlar sadece özlediğimiz ve seyrettiğimiz yerler olmaktan çıkacak. “Kent Ormanında” açık hava sanat atölyeleri ve sergi alanları, piknik alanları, sportif faaliyetler için alanlar, çocuk parkları, dinlence alanları ile Maltepeliler için yemyeşil bir yaşam alanı olacak. Bu proje ile Maltepelilerin içinde yürüdüğü, koştuğu, kitap okuduğu, çocukların uçurtma uçurduğu yaşlılarımızın özledikleri doğa ile buluştuğu aktif yeşil alanları çoğalacak.

 

 

projeler-11

Maltepe’deki sanayici ve iş adamları ile yapılacak protokollerle Maltepelilerin iş bulma olanakları kolaylaştırılacak. Meslek kazandırma kursları ile her Maltepelinin bir mesleği olacak. Belediye bütçesi dışındaki kaynaklar (AB Projeleri, Kalkınma Ajansı Fonları vb.) kullanılarak istihdamın ve Maltepe’nin ihtiyacı olan nitelikli iş gücünün artmasına yönelik projeler geliştirilecek. Kadınlara, engellilere ve gençlere iş olanakları sağlanacak.  “İstihdam Ofisi” ile Maltepe’de işsizlik azalacak.

 

 

projeler-12

Maltepe’de belediyecilik açık ve şeffaf olacak.  Belediyenin veremeyecek hesabı olmayacak. Belediyenin tüm kaynakları Maltepelilerin hizmeti için kullanılacak. Sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve mahalle sakinleri 3 ayda bir düzenlenecek, alınan kararlar belediyemizce uygulanacak. Maltepe’yi Maltepeliler yönetecek. Vatandaş soracak, belediye yanıtlayacak.

 

 

projeler-13

Sokak hayvanları ile ilgili sorunlarımızı çözerken hayvan haklarını savunan örgütlerin ve gönüllülerin desteğini alacağız. Kent-doğa dengesini koruyacağız. Sahipsizce yaşam savaşı veren hayvanlarımız için “Kısırlaştır Sahiplendir” anlayışını benimseyeceğiz.  Maltepe genelinde kuracağımız otomatik su ve beslenme odakları ile onların ihtiyaçlarını gidereceğiz. Sahipsiz hayvanların bakımları ve aşıları yapılacak, kayıtları tutulacak. Sokaktaki hayvanlar için “Hayvan Yaşam Köyü” kurulacak. Maltepe’de çaresiz hayvan kalmayacak. 

 

 

projeler-14

İş-Kur ve KOSGEB’le işbirliği yapılarak başta yeni yatırımcılar olmak üzere girişimciler ve esnaflar desteklenecek. KOBİ ve üreten kesimin bir araya geleceği organizasyonlar yapılacak. Hayata geçirilecek projelerle esnaf korunacak, güçlendirilecek. Uluslararası kalitede imalat yapan KOBİ’ye pazarlama ve tanıtım için proje ortaklığı sağlanacak. Küçük esnafa ilan ve tanıtım desteği verilecek. Dara düşen esnafa ihtiyaç duyacağı kredi sağlanmasında kolaylık sağlanacak. Maltepe’de imkanlar artacak, Maltepeli esnaf zenginleşecek.

 

 

projeler-15

Dönüştürülebilir atıkları teknolojiyi en etkin şekilde kullanarak değerlendireceğiz. Geri dönüşüm kültürünü yaşamın bir parçası kılacağız. Daha temiz, daha yeşil bir çevre Maltepelilerin hakkı. Çevreye duyarlı belediyecilik anlayışımızla Maltepe temiz, çevre dostu ve sağlıklı bir yaşam alanı olacak. Her mahalleye yeraltı konteynerleri yaygınlaştırılarak çöplerden kaynaklanan görüntü ve koku kirliliği önlenecek. Çevre dostu Maltepe’yi hep birlikte kuracağız.